TUFAG’ dan Görkemli Açılış

Yalova Turizm Folklor Araştırma Geliştirme Spor Kulübü’nün (TUFAG) 1986 yılından itibaren düzenlemeye başladığı ve geleneksel hale gelen “TUFAG Uluslararası Halk Dansları Festivali” bu yıl 36. kez gerçekleştiriliyor. Yurtdışından gelen dans grupları geçtiğimiz günlerde Yalova’ya gelip, meydanlarda çalışmalarına başlamıştı. 3 Temmuz Pazartesi günü Festivalin açılışı görkemli bir yürüyüş ile başladı. Bosna Hersek, Endonezya, Hindistan, Gürcistan, Karadağ, Meksika’dan Yalova’ya gelen dans grupları Deprem Anıtı’nda toplandı. TUFAG’dan edinilen bilgiye göre Festivale katılacak olan Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ grubu yetişemediği için yürüyüşe katılamadılar. Gruplar toplanma alanında buluştuktan sonra sırayla kortej oluşturdular. Deprem anıtından başlayan yürüyüş Yalova Halkı tarafından büyük ilgi ile karşılandı. Farklı ülkelerin dans grupları sahil boyu yürüyüş gerçekleştirdikleri sırada zaman zaman kendi kültürlerine ait şarkılarla dans figürleri sergilediler ve minik Yalovalılar ile dans ettiler.

Kortej, Yalova Meydanına kadar yürüyüşünü gerçekleştirdikten sonra Akşam saat 9’de başlayacak program için “Mini Amfi Tiyatro’da” hazır bulundu. Toplam 9 ülkenin dans gruplarının katılacağı Festival, Yalova’nın çeşitli bölgelerinde 8 Temmuz tarihine kadar devam edecek.

TUFAG Spor Kulübü Yönetimi Kurulu Başkanı Aydın Altıparmak, Barış Manço Açık Hava Tiyatrosu’nda, Perşembe günü gerçekleştirilecek olan “Altın Karanfil Halk Dansları Yarışması”na tüm Yalovalı dans severleri davet etti. TUFAG çatısı altında dünyanın dört bir tarafından gelen ülkeler, kendi ülkelerine ait halk danslarını, 3 – 8 Temmuz tarihleri arasında Yalova’nın farklı noktalarında sergileyecekler. “Altın Karanfil Halk Dansları Yarışması” ise Perşembe günü saat 21:00 ‘da Barış Manço Açık Hava Tiyatrosunda izleyicisiyle buluşacak. Perşembe günü, yarışmada hünerlerini sergileyecek olan ülkelerin kazananını, Kültür Bakanlığı ve Halk Oyunları Federasyonun’dan gelen temsilcilerden oluşan jüri üyeleri belirleyecek. Etkinlik Halka açık ve ücretsiz şekilde gerçekleştirilecek.

Festivalin açılışına, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ve Belediye Başkan yardımcıları, İl Kültür ve Turizm Müdürü Ziya Karatekin, Yalova Kent Konseyi Başkanı Mustafa Kandemir, Yalova Eski Belediye Başkanı Yakup Koçal, Rahmiye Palabıyık TUFAG Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Birol Aslan, TUFAG Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Altıparmak, protokolde ön sıralardan yerini alırken Yalovalı vatandaşlar ise mini amfideki gösteriyi büyük bir coşkuyla izlediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir