Yalova Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara Bölgesi’nin güneydoğu kesiminde yer almaktadır. İlin kuzeyinde ve batısında Marmara Denizi İstanbul, doğusunda Kocaeli, güneyinde Bursa ve Gemlik körfezi yer almaktadır.İstanbul , Kocaeli ve Bursa illerine olan yakınlığı ile karayolu, denizyolu ve hava yolu ulaşım imkanları Yalova’ya avantajlar kazandırmaktadır.Yalova bu özellikler ile İstanbul ve İç Anadol’u bölgesi arasında bir bağlantı oluşturmaktadır.

Yalova’nın sahil seridi 110km olmakla beraber yüzölçümü de 83.900 kilometrekaredir.Bu alanın üçte ikisi geniş ormanlarla kaplıdır.Yalova orman alanlarının genişliği bakımından Türkiye’nin sayılı illerinden biridir.

Yalova doğu kıyılarındaki düzlükler dışında, dağlık bir araziye sahiptir. Yalova bölgesi, bölgenin güneyi, batıdan doğuya doğru İzmit, Sapanca arasında Kocaeli sıradağları ile birleşen samanlı dağları ile kaplanmış durumdadır.

İlin bitki örtüsünü makiler ve ormanlar oluşturmaktadır. Güneydeki dik yamaçlar tümüyle gür bir orman örtüsü ile kaplıdır.

Yalova ili iklimi Akdeniz ve Karedeniz iklimleri arasında bir geçiş niteliği taşır. Kimi dönemlerde karasal iklim özelliklerini yansıtan Yalova’da yazlar sıcak ve kurak kışlar ılık ve bol yağışlıdır.

Yalova’nın etrafındaki il ve ilçelere olan uzaklığı ;

Yalova – İstanbul : 174 km
Yalova – Bursa : 69 km
Yalova – Kocaeli : 63 km
Yalova – Gölcük : 50 km
Yalova – Gemlik : 43 km
Yalova – Karamürsel : 30 km
Yalova – Orhangazi : 21 km