Festival-Logo-vektorel
Uluslararası Halk Dansları Festivali ve Altın Karanfil Halk Dansları Yarışması

Festivalimiz

Uluslararası Halk Oyunları Festivali, otantik folklorik değerlerini çağdaş boyutlarda sahne koşullarını uygulayan halkoyunları topluluklarının katılımına açıktır. Uluslararası festivalimiz ilk kez 1985 yılında yapıldı. Şenliğimize her yıl yurt dışından 10 -12 ülke ekibi katılmakta olup, 550-600 yabancı misafir ilimizde ağırlanmaktadır.

Yalova halkına ve komşu ilçelerimize farklı ulusal kültürleri ve danslarını tanıma olanağı sunmak, bu değerleri Yalova’nın geleneksel kültür potası içerisinde kaynaştırmak, kentimizi dünyanın folklorik merkezlerinden biri olarak lanse etmektir.

Gelişen iletişim olanakları çerçevesinde gittikçe küçülen dünyada, sanayileşmenin doğal sonucu gibi görülerek ikinci plana itilen geleneksel kültürel değerlerin unutulmasını önlemek ve karşılaştırma olanağı sağlayarak çağdaş normlarda bilimsellik çerçevesinde yeniden gündeme getirmektir.

Farklı uluslar ve ulusal kavramları tatlı bir rekebet havası içerisinde kaynaştırabilmek, dünya insanlarının kardeşliğini evrensel barış ülküsü çerçevesinde ortaya koymak, bu yolla dünya barışına katkıda bulunmaktır.

Ülkemizin turistik, kültürel zenginliklerini ve insanlarımızın konukseverliğini uluslararası alanda tanıtımını sağlamak ve uluslararası tanıtımda aktif bir misyon üstlenmek.

Derneğimiz, yapmış olduğu şenlik bünyesindeki; Uluslararası Orhangazi Şenliği, Uluslararası Yeniköy Şenliği, Uluslararası Gölcük Şenliği, Uluslararası Termal Şenliği, Uluslararası Altınova Şenliği, Uluslararası Çınarcık Şenliği, Uluslararası Karamürsel Donanma Şenliği, Uluslararası Koruköy Şenliği, Uluslararası Şubaşı Şenliği, Uluslararası Çiftlikköy Şenliği, derneğimizin katkıları ile yapılmaktadır.

Bu şenlikler bünyesi içerisinde sergi, panel, sempozyumlar, periyodik konser ve tiyatro gösterileri gerçekleştirilmektedir. Bu gösteriler 5000 kişilik Yalova Barış Manço Açık Hava Tiyatrosu ve civar ilçe merkezi alanlarda bütün halkımıza yerli ve yabancı ekiplerin gösterileri sunulmaktadır.