Amfi‘de TUFAG Tufanı!

TUFAG festivalleri kapsamında bu sene 36.si düzenlenen uluslararası Halk Dansları Festivali kapsamında Altın Karanfil 2023 yarışması gerçekleştirildi. Yarışmaya festival boyunca gösterilerini sergileyen; Bosna Hersek, Gürcistan, Hindistan, Endonezya, Hırvatistan, Meksika ve Sırbistan’dan halk oyunları ekipleri katıldı. İki aşamada gerçekleştirilen yarışmanın ilk etabı “Otantik Kostüm Yarışması” olurken, ikinci aşama da ise ülkeler, kendi yörelerine ait halk oyunlarında koreografilerine sergilediler. 3 Temmuz’da başlayan festival Yalova’nın dört bir tarafında sergilenirken, 6 Temmuz Barış Manço Açık Hava Tiyatrosu’nda gerçekleşen Altın Karanfil Halk Dansları Yarışması ile festivalin karanfilleri belli oldu. Otantik Kostüm Yarışması’nın kazananı Endonezya halk oyunları ekibi olurken, dans yarışmasının kazananı ise yaptıkları müzikleri ve nidalı dansları ile Meksika oldu.

Jüri Üyeleri seçerken zorlandı

36. TUFAG Uluslararası Halk Dansları Festivali Altın Karanfil Yarışmasında jüri üyelerinin değerlendirmeleri; giysi, müzik, oyun (hareket ve anlatım, sunu) kategorilerinden oluşurken, kategoriler içinde A’dan H’ye soru ölçeklendirmesi oldu, bu ölçeklendirmeler 1’den 5’e kadar puanlama sistemi ile her bir jüri üyesine, ekiplerin gösterisini değerlendirmek için taktim edildi. Kendi alanlarında uzman jüri üyeleri dansçıların hünerlerini izlerken, dans performansları karşısında zor anlar yaşadı. Birbirleri ile diyalog halinde olan jüri üyeleri: Jüri Başkanı Kültür Bakanlığı Sanatçısı Şinasi PALA, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi Nizamettin Güler, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı Nurullah Şimşek, Akev Üniversitesi Rektörü ve Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kamile Akgül, KKTC Halk Federasyonu Başkanı Özlem Kadirağa.

Manço’da Alkış Tufanı, TUFAG ile Yankılandı

Yalova’nın önemli isimleri gösteriyi protokolden izlerken, gösteriyi izlemeye gelen izleyiciler ise alkış tufanı kopardı. Vali Yardımcısı Bahattin Atçı, Altın Karanfil birincisi Meksika ekibine kupasını takdim etti. Yarışmada ikinci olan Sırbistan’a ödülünü Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Şahin teslim etti. Gösterilerine ateşle danslı eşlik eden, Üçüncü olan Hindistan ise kupasını Termal Belediye Başkanı Sinan Acar’ın elinden aldı. Otantik Kostüm Yarışması’nı kazananı Endonezya’nın ödülünü ise devlet sanatçısı ve Jüri Başkanı Şinasi Pala takdim etti. Programı Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Sarıduman ve TUFAG Başkanı Aydın Altıparmak da takip etti. Yoğun güvenlik önlemleri alınan gecede ufak sürtüşmelere, güvenlik görevlileri anında müdahale ederek, gösteriyi etkilemeden olası bir olumsuzluğun önüne geçtiler. 21’de başlayan gösteri, 23:30 da son bulurken, dans grupları gösterileri sonrası açık hava tiyatrosunda doyasıya dans edip eğlendiler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir