TUFAG Yine Yalova’nın Gruru Oldu

Şampiyonlar Şampiyonası’nda 3.olarak bir kez daha sevinç yaşattı..

Kurulduğu 1984 yılından bu güne kadar geçen 28 yıllık periyotta Yalova’yı ulusal ve uluslar arası arenada başarıyla temsil eden TUFAG, son 19 yılda aldığı 2 birincilik ve birçok dereceyle davet edildiği yarışmanın 20. yılında en iyi 3 ekip arasındaki yerini korudu. Cem Davran’ın sunuculuğunu yaptığı ve Sümer Ezgü’nün sahne aldığı yarışmanın gala gecesi TRT Müzik tarafından canlı yayınlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sabancı Vakfı işbirliğiyle düzenlenen Türkiye Halk Dansları Yarışması, 20’nci yılında özel bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin dört bir yanından halk danslarının en güzel örneklerinin sergilendiği ve her yıl görsel bir şölene dönüşen yarışmada, bu yıl “20 yılın birincileri” yarıştı.

Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi’nde 15 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleştirilen final ve ödül töreni Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Türkan Sabancı, Sabancı Vakfı Başkan Yardımcısı Hüsnü Paçacıoğlu, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti.

20 yıl boyunca yarışmada birincilik ödülü kazanmış olan ve halen faaliyetlerini sürdüren toplulukların yarıştığı final gecesinde Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Ülkemizin kültürel değerlerini yaşatan Türkiye Halk Dansları Yarışması 20 yılını geride bıraktı. Ülkemizin dört bir köşesinden halk oyunları, ritimleri, renkleri, davulu, kemençesi, zeybek’i, halay’ı, horon’u ve daha niceleri 20 yıl boyunca Türkiye Halk Dansları Yarışması’nda buluştu. Bu çok renkliliği temsil eden topluluklar sadece yarışmadı, Anadolu’nun zenginliğini bizlere doyasıya hissettirdiler. Birinciler ülkemizi yurt dışında da temsil edip, kültürel zenginliğimizin dünyaya açılan penceresi oldular. Biz de ülkemizin halk danslarındaki kültürel kimliğini bu yarışma ile 20 yıldır gelecek nesillere aktarmaktan mutluyuz, gururluyuz.” dedi.

Finalde, Türk Halk Müziği’nin ünlü ismi Sümer Ezgü de, mini bir konser vererek, izleyenlere ve yarışan ekiplere keyifli dakikalar yaşattı.

20 yılda 400 topluluk ile 20 binden fazla dansçı yarıştı..

Yarışmada 20 yıl boyunca Anadolu kültürünü temsil eden halk danslarının en güzel örnekleri sergilendi. En iyi halk dansları topluluklarını seçmek için Türkiye’nin dört bir yanında düzenlenen eleme ve provalar toplam 960 saat sürdü ve 165 bin kilometre yol kat edildi. Bugüne kadar 400 topluluk ve 20 binden fazla dansçıyı ağırlayan yarışmada, 200’e yakın ödül verildi.

Mehmet Yönder’in kareografisini  yaptığı ve yarışmaya hazırladığı ekipte Aydın Altıparmak , Alper Dikici, Anıl Asena Hacımusaoğlu, Asena İkizmen, Batuhan Özelçi,Burcu Aslan, Buse Tahmaz, Ceyhun Akgül, Çağla Taş, Deniz Niğdelioğlu, Duygu Soylan, Ece Meriç, Emre Aksoy, Emre Erdoğan, Erdal Aktaş, Gizem Kama, Gizem Topaloğlu, Gökçe Çakar, Gözde Melis Baykal, Hakan Akçelik, Jale Yazıcı, Mehmet Alper Toyoğlu, Merve Çelikyürek, Merve Sönmez, Mustafa Özçelik, Olga Çetin, Onur Soylan, Ozan Pekkan, Ömer Üstün, Pınar Niğdelioğlu, Selin Şahin, Ulaş Aydemir Üstün yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir