TUFAG Özel Gecemizi Gerçekleştirdik

TUFAG Barış Manço Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen Özel Gece’de Türkiye’nin her köşesinden esintileri taşıyan halk oyunlarıyla Yalovalılara unutulması güç bir gece yaşattı.

TUFAG 450 kursiyerin katılımı ile gerçekleştirdiği özel gecesi ile Yalovalıların karşısına çıktı. Bu gecede sunulacak halk oyunları gösterilerini kaçırmak istemeyen vatandaşlar ise Barış Manço Açık Hava Tiyatrosu’na akın ederek hınca hınç doldurdular. Gece TUFAG Başkanı Cevdet Bekler’in konuşması ile başladı. Bekler konuşmasında, “Yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteren derneğimiz bu süre içerisinde gerçekten insan üstü bir grafik çizdi. Yaklaşık 25 yöreden halk oyunlarını uyarlayarak bunu sergiledik. Bu yörelere rağmen kostümleri derneğimize sağladık. Derneğimiz ulusal ve uluslararası bir çok yarışmada da ilimizi ve ülkemizi temsil etme onurunu yaşadı. Yine artık gelenekselleşen uluslararası TUFAG Halk Dansları Festivali ile de birçok ülkeyi ilimizde misafir ediyoruz. Bu gecede bizim özel gecemiz. İzleyeceğiniz ve yaklaşık 450 kursiyerimizin yer aldığı gösterilerimiz içinde uzun süre çalıştık. Bu gece bende en az sizler kadar heyecanlıyım zira kursiyerlerimiz 1 yıllık çalışmalarını bu gecede sizlerle paylaşacaklar. TUFAG Yalova’da ciddi bir güç. Bu gücün sebebi de işte bu kursiyerlerimiz ve onların aileleridir. Ben Bu derneği kuruluşundan bugüne kadar getiren, emeği geçen, destek veren herkese de çok teşekkür ederim” dedi.

Geceye protokol mensupları da ilgi gösterdi. Ak Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel ve Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’da geceyi izleyenler arasında yer aldılar. Gecede izleyenlere hitap eden Ak Parti Yalova Milletvekili Fikri Demirel, “TUFAG işini ciddi yapan Uzun yıllardır disiplin içerisinde önemli başarılara imza atan önemli bir derneğimiz. Uluslararası ve ulusal başarılarıyla göz dolduruyor. Sizlerle ne kadar övünsek azdır. TUFAG’ı kurup bugünlere getirenleri kutluyorum. Yalova küçük olmasına rağmen Türkiye’nin tüm zenginliklerinde barındıran bir il. TUFAG’da folklorumuzu gençlerimize sevdirmek sureti ile Türkiye’nin her bölgesinden esintileri bizlere hissettiren bir dernek. Ben bir kez daha emeği geçenleri kutluyorum” diye konuştu.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ise konuşmasında, “Dünya’da folklorik zenginliği en fazla olan ülke Türkiye’dir. Ama ne yazık ki Yalova’nın kendine ait bir halk oyunu yok. Ama çok şükür ki TUFAG gibi bu işin hakkını vererek Yalova’yı Türkiye’de ve uluslararası platformlarda temsil eden bir derneği var. Ben bu akşama emeği geçenlere teşekkür ederim” sözlerine yer verdi.

Konuşmaların ardından sahneye çıkan ekipler değişik yörelerden halk oyunlarını başarıyla sahnelediler. En fazla alkışı ise minik folklorcular aldı. TUFAG’ın temelini oluşturan minikler ortaya koydukları performansla bayrağı büyüklerinden devralmaya hazır olduklarını gösterdiler. Profesyonel bir sahne tasarımı ve görsel bir şölene dönen ışıklandırma ile sahneye çıkan ekipler ülkenin değişik yörelerinden esintileri Yalova’ya taşıdılar.

Gecenin sonunda ise tüm ekipler sahneye çıkarak halkı selamladı. Renkli bir tablonun oluştuğu sahnede yer alan ekipler vatandaşlarca uzun süre ayakta alkışlandılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir