TUFAG Balkanları Feth Etti

Turizm Folklor Araştırma Geliştirme Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (TUFAG) 22-29 Eylül tarihleri arasında Bosna Hersek’in Zavidovici, Makedonya’nın Ohrid ve Yunanistan’ın Katerini şehirlerinde düzenlenen halkoyunları festivallerine katıldı.

Bu yıl Yalova Belediyesi Kültür ve Sanat etkinlikleri kapsamında ilimize misafir olarak gelen Bosna Hersekte bulunan halk dansları derneğini ziyaret edip, sadece iki derneğin halkdansları gruplarının sahnelediği kültür şölenini sunduktan sonra, Yalova’nın kardeş şehirlerinden Makedonya Ohrid belediyesinin daveti üzerine Ohrid’in tarihi ve doğal güzellikleri görmek, halkoyunlarımızı, kültürümüzü tanıtmak üzere bir gününü burada değerlendirdi.

TUFAG daha sonra ise, Yunanistan’ ın Katerini kentinde düzenlenen Paralia Katerini Halkdansları Festivaline katıldı.

Bosna Hersek’te oldukça güzel ve samimi bir biçimde ağırlanan TUFAG dansçılarının gösterileri büyük beğeni topladı. Zavidovici kentinde bulunan Türk Barış Gücünüde ziyaret eden TUFAG, buradaki programından sonra Türk Halkoyunları Gösterilerini Sunmak Üzere Makedonya’nın Ohrid şehrine geçti. Ohrid’deki programını tamamlayan TUFAG, Yunanistan’da 6 ülkenin katıldığı uluslar arası halkdansları festivaline ülkemizi temsilen katıldı. Yunanistan’da 5 farklı yöreden 3 ayrı gösteri sunan TUFAG programının boş gününde Atatürk’ün Selanikte doğduğu evi ziyaret etti.

On gün gibi kısa bir zaman diliminde 3 festival ve 7 farklı ülkenin tarihi ve kültürel yerlerini görme fırsatı bulduklarını söyleyen TUFAG yönetim kurulu başkanı Osman Nuri DİKİCİ; “Avrupada Türklerin ve müslümanların yoğun olarak yaşadığı balkan ülkelerini dolaşıp, onların yaşayışlarını, kültürlerini tanırken kendi kültürümüzüde onlara tanıtmanın heyecanını yaşadık.

Sosyal ve kültürel açıdan zengin bir seyahat olmasının yanı sıra gittiğimizi yerlerde çok sıcak karşılandık ve yeni dostluklar edindik, şüphesiz seyehatimizin en büyük kazanımlarından biri buydu.” derken, bundan sonraki seyehatlerimiz ve festivallerimizle kurduğumuz bu dostlukları pekiştirmeyi amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Bosna Hersek’te Zavidovici, Mostar ve Sarayeva, Makedonya’da Ohrid ve Manastır, Arnavutluk’ta Tiran, Sırbistan’da Belgrad,  Hırvatistan’da Dubrovnik, Karadağ’da Budva ve Yunanistan’da Selanik ile Katerini TUFAG’ın rotası üzerinde yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir